.
•  Bemutatkozás   •  Tridea  •  Expediciók  •  Táboroztatás   •  Vadászat  •  Zöld oktatás  •  Média  •
.
Tridea

 VOLT EGYSZER EGY TRIDEA
A  TRIDEA   ELSŐ  HÚSZ  ÉVE 

A TRIDEA első húsz éve

1989. Január 01-én alakult a TRIDEA Természetvédelmi Oktatóközpont Mátészalkán, ahol a Városi Művelődési központ biztosított számára a kezdéshez megfelelő helyet. A szervezőmunkával párhuzamosan, majd az oktatóközpont indulásakor   is sikeresen működött már Kocsordon az Általános Iskolában a Hermann Ottó Természetvédelmi Szakkör három tanéven keresztül, mely bizonyos értelemben az oktatóközpont elődjének is tekinthető. Az oktatóközpont felvállalt tevékenységével, programjainak sokszínűségével hamar regionális címet nyert, majd 
1991. Február 13-án 113 fővel megalakult a TRIDEA Természet- és Környezetvédelmi Egyesület és Regionális Oktatóközpont. 

A TRIDEA tevékenysége a természet – és a lakóhelyi környezet védelme, megóvása, a környezeti problémák megelőzése és feltárása, orvoslása mellett elsősorban a természetvédelmi-, zöld oktatás-nevelés köré szövődött.

A TRIDEA tevékenység keretében – a teljesség igénye nélkül:
 

  • regionális-, határokon is átnyúló oktatóközponti tevékenységet folytatott, mely kapcsán minden korosztálynak lehetőséget teremtett rendszeres programjain való részvételre. Heti rendszerességgel voltak fogadva az alsós és felsős általános iskolások a foglalkozásokon, lehetőséget teremtve a közép- és felsőoktatási intézményekben tanulók találkozására is tematikusan felépített, változatos foglalkozásokon,
  • „nyílt iskola”-ként működve fogadta közeli-távoli iskolák, közösségek csoportjait gyűjteménye folytán ingergazdag környezetével rendhagyó órákra, előadásokra (a térség mellett valóban Sátoraljaújhelytől Mosonmagyaróvárig),
  • rendszeresen tartott előadásokat, az oktatás minden szintjén és a lakosság valamennyi korosztálya, csoportjai részére az ország minden részén, határokon túl is (Mátészalka és a térség szinte valamennyi települése mellett Sárospatak, Jászberény, Mosonmagyaróvár, Debrecen, Kecskemét, Nyíregyháza, Szarvas, Sopron, Mezőtúr, Lábatlan, Csíkszereda, Ulan Bator, és ezt is lehetne sorolni),
  • „erdei iskolai” és táboroztatási tevékenységén keresztül ugyancsak a kezdetektől szolgálta az ökológiai okulást kiemelkedő felszereltséggel és technikai-, személyi háttérrel, gyakorlattal – kiemelten hangsúlyt fektetve a hátrányos-, halmozottan hátrányos helyzetű közösségekből szervezett fiatalok fogadására. Eközben 26 nemzet fiataljai fordultak meg a TRIDEA tábor turnusaiban Finnországtól Új-Zélandig, Dél-Afrikától Mongóliáig, az USA-tól Japánig és Ausztráliáig, 
  • ugyancsak rendszeresek voltak a TRIDEA által szervezett térségi, megyei, regionális, határokon is átnyúló természet- és környezetvédelmi vetélkedők, 
  • a természetvédelmi témájú fotó -, vadászati témájú trófea kiállítás, a Krasznamenti Alkotótábort követő – az alkotásokból rendezett kiállítás rendszeres színvonalas programot adott a Mátészalkai Szatmári Múzeumnak, de Vásárosnamény, Kecskemét, Vaja, Szombathely, Budapest, stb. is helyszínei voltak kiállításoknak,
  • a sokszínű előadói, kiállítási programokat jeles személyek meghívásával is rendszeresen tovább színesítette az egyesület (dr. Varga Zoltán prof., dr. Balázs D. Oszkár hidrobiológus, hegymászó, Ráday Mihály városvédő, Matyikó Tibor természetfotós, Valaczkai Erzsébet állatfestő, Sebeők János a „bioszféra médiuma”, F. Nagy Zsuzsa barlangász, Balczó András öttusa olimpiai és világbajnok, az MME, az MTVSz, az Ökotárs, az E-Misszió képviselői, vendégek Mongóliából és a Bajkálontúli Nemzeti Parkból és sorolhatnánk), de az oktatóközpont vendégkönyvében Göncz Árpád köztársasági elnök, Kocsis Zoltán zongoraművész, Szörényi Levente, dr. Czeizel Endre, Bálint György és más hírességek sorai is a kapcsolatokról tanúskodnak,
  • a környezet- és természetvédelmi jeles napokon kiemelt hangsúlyt kaptak rendszeresen a programok, városi figyelemfelkeltő demonstrációk, a lakossági fórumok, közönségtalálkozók, a szeméttelenítési – és faültetési, parkosítási akciók a közterületeken, az intézményekben,
  • a TRIDEA két alkalommal volt házigazdája a KOKOSZ – Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége őszi találkozójának 1994-ben és 1999-ben, ahol emlékezetes és színvonalas programmal, térségünket bemutatva fogadta az ország oktató központjainak és az illetékes minisztériumoknak a képviselőit.
A TRIDEA Egyesület és oktatóközpontja az igen hamar kinőtt művelődési házi termet a Városi Önkormányzat által biztosított Petőfi téri ingatlanban való megtelepedésre cserélhette. Itt méltó elhelyezést kapott az oktatóközpont és az immár hatalmassá gyarapodott zoológiai, ásvány és kőzettani, tengeri  és néprajzi gyűjtemény, a kisállattár, a könyvtár, stb.

Köszönet MÁTÉSZALKA városának és vezetésének, a mindig is pozitív hozzáállásáért, hogy támogatta és segítette a TRIDEA tevékenységét, a természetvédelmi oktatást az egyesület elhelyezése lehetőségének megteremtésével, rendszeres és alkalmankénti pályázati anyagi támogatásával.

Évek múlva a Petőfi téri ingatlant fel kellett cserélni az Újtelepi iskola egy épületére és innentől kezdve állandó volt a bizonytalanság, hogy az meddig lehet a TRIDEA Egyesületé, ezzel párhuzamosan a korábbi rendszeres havi támogatás is elmaradt a város súlyosbodó terhei miatt.

A TRIDEA érdeme is, hogy Mátészalka város mondhatta csupán Budapest mellett az országban, hogy óvodai (Négy Évszak), általános iskolai (TRIDEA) és az Esze Tamás Gimnáziumban folyó tevékenységen keresztül a középiskolai szinten is folyt természetvédelmi oktatóközponti tevékenység.

A TRIDEA Egyesület elnökei:
          Dr. Bajkó Sándor,
          Dr. Nagyháziné  Szondi Erika és 
          Szűcs Sándor voltak, 
az egyesület ügyvezető elnöki tisztségét végig az oktatóközpontot és az egyesületet alapító Balog István töltötte be. 
Balog István a TRIDEA tevékenységével párhuzamosan alapító és ügyvivő testületi tagja volt a KOKOSZ-nak, tagja az MTVSz-nek (Magyar Természetvédők Szövetsége) és az MME-nek (Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület), az Erdei Iskolák Országos Érdekegyeztető Tanácsának.

A TRIDEA igen sok tagjának meghatározó lett életében, továbbtanulásában az egyesület és oktatóközpontja programjain szerzett tapasztalás, élményanyag.

A TRIDEA kiemelkedő, tevékenységét is segítő egyesületi tagjai voltak: 

Barra Edit, Bosnakoff Mariann, Bodorné Misley Tünde, Gyuricska László, Katona István, Katona Mária, Kovács István, Lővei Norbert, Pálffyné Nagy Éva, Pilling Pál, Szakszon Katalin, Szamosi Zsuzsanna, Szólláth Imre, Szólláth Péter, Tóth Gábor, Tóth Pál, Varga András, Vári Ildikó, Vida Zoltán Tibor, ….. 

A TRIDEA Egyesület Oktatóközpontja tevékenységéért az ország mintegy száz természetvédelmi oktatóközpontja közül harmadikként kiérdemelte a KOKOSZ belső kitüntetését, a dr. Szalay-Marzsó Lászlónéról elnevezett ENIKŐ díjat, míg Balog István munkájáért Környezetvédelmi Miniszteri Elismerő Oklevél elismerésben részesült. 

A TRIDEA Természet- és Környezetvédelmi Egyesület és Regionális Oktatóközpont – mivel vezetője Mátészalkáról Nógrád megyébe távozott – mint egyesület 2006. évben vezetője kezdeményezésére a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Bíróság által a civil szervezetek nyilvántartásából törölve lett, a határozat jogerőre emelkedett. 

A TRIDEA ma

A TRIDEA Természetvédelmi Oktatóbázis immár nem civil szervezetként működik, hanem Balog István természetvédelmi oktatási programszervező, egyéni vállalkozó szervezésében végzi a tájékoztatókban ismertetett tevékenységet, mely nagy mértékben azonos a TRIDEA korábbi tevékenységével. 
Az Oktatóbázis a működéséhez az eszköz hátteret részben a Balog István tulajdonát képező zoológiai, ásvány- és kőzettani, tengeri, életjel, néprajzi és egyéb gyűjtemény és az ugyancsak magántulajdonú szakkönyvtár, kiadványanyag, stb. biztosítja.

A TRIDEA Oktatóbázis tevékenységének központja a Délnyugat- Cserhát, a Rétsági kistérség, a Cserhát és a Börzsöny, de tevékenységét továbbra is az egész ország területén folytatja, illetve az igen gyakran a határokon túlra is kiterjed.
A tevékenységi területek a programajánlókban részletezve vannak.

Eddigi tevékenység (2006 november – 2012 december):

  • előadások – Alsópetény, Balassagyarmat, Budapest, Drégelypalánk, Érsekvadkert, Felsőpetény, Kemence, Kétbodony, Mezőtúr, Mór, Nőtincs, Rétság, Sejce, Szendehely, Vác, Verőce-Magyarkút, stb. – 42 alkalom,
  • terepi vezetés – Cserhát, Börzsöny, Naszály – 26 alkalom,
  • kézműves foglalkozás – Gyadai rét, Kemence, Kétbodony, Magyarkút, Rétság, Sejce, stb.- 24 alkalom, 
  • expedíció szervezés – Altáj hegység – 2008 szeptember, Mongólia – 2009 ősze, Bajkál-tó, Mongólia – 2010, Alaszka – 2014 
  • fotókiállítás önálló és közös 9 alkalom,
  • kiállítás szervezés 2 alkalom,
  • erdei iskola önminősítési anyag el(ő)készítés – három EI. 
Kérjenek fel programok szervezésére, vegyék igénybe szolgáltatásainkat!
TRIDEA = tapasztalat + megbízhatóság + hitelesség + igényesség

Az aktív munka, elsősorban a környezeti oktató-nevelő tevékenység, a rövid idő alatt itt elért ismertség és elismertség kapcsán 2010-ben a Bánk településen kialakuló ÖKO-Land Tábor vezetésére kértek fel.
A TRIDEA Oktatóbázisa 2012 évtől az ÖKO-Land Tábort erősíti, annak környezeti nevelését szolgálja. 

Elérhetőségeim: 
Mobil telefon: 06 / 20 – 403 - 7518 
E-mail: bajkalpista @ gmail.com
     bajkalamour @ freemail.hu 
Web lap: www.bajkalamour.hu 
Az BÁNKI ÖKO-Land Táborral kapcsolatos információk tekintetében
balogi @ bvkf.hu 
Fax: 06/35–342-800.

A TRIDEA LOGÓJA

Mivel nem akartam névazonosságot más szervezetekkel és egyedit is óhajtottam, hosszas gondolkodás, tervezés után született meg a TRIDEA neve, majd ezután ennek alapján jelmondata, logója.
A név a globális szemléletre is utalva végül az óriáskagyló (Tridacna gigas)  és a vándoralbatrosz (Diomedea exulans), e két élőlény, az állatvilág „leg”-jeinek tudományos neveiből lett képezve:

Tridacna + Diomedea = TRIDEA

Egyből adódott azonban ebből a TRI-IDEA is és megszületett a szervezet jelmondata: 

„Az élővilágért, a természetért, az emberért!”

A logó maga egy csúcsára állított, lekerekített sarkú egyenlő oldalú háromszög, amely alsó felében sötétkék mezőben (víz) az óriáskagyló -, míg felső hányadában világos háttérrel (levegő) a vándoralbatrosz rajza látható, a kettő egymástól hullámos vonalakkal elválasztva, köztük zöld mezővel.
A háromszög egy ugyancsak egyenlő oldalú háromszögbe van ültetve és a nagyobb háromszögön belül -, a kicsi felett olvasható a TRIDEA felirat. A csúcsárra állított háromszög a környezetünk, a természet és Földünk ökológiai instabilitására hivatott mutatni.

Mindezt elkövette:  Balog István

Ide kerül majd az eredeti lógó is
.